Hudební současnost

Program

27.10.

Zahajovací koncert

Ommagio Astor Piazzolla

Projekt propopující interpretační a taneční umění v jeden celek. Na koncertě zazní skladby argentinského skladatele Astora Piazzolly, který by letos slavil 100 let.

Místo konání: Radnice Slezská Ostrava, 19:00

Účinkující: Pia tango (Slovensko), Benda quartet, Marcela Kysová: akordeon

 

2.11.

Živly v nás

Multižánrová performance ansámblu TriOVA. V programu zazní světové premiéry a skladby skladatelky Hany Foss, Edvarda Schiffauera, Pavla Dudy, Markéty Kapustové a dalších ostravských skladatelů.

Místo konání: Janáčkova konzervatoř Ostrava, 19:00

Účinkující: Magdaléna Hrudová: klavír, Adéla Michálková: čtyřruční klavír, melodiky, Michala Pešková: zobcové flétny, Lucie Kovářová: tanec, David Bátor: básně.

 

9.11.

Ballance/Meta extraction

Progresivní ostravský hudebník a skladatel, člen Tvůrčího centra Ostrava Daniel Skála vytvoří s dalšími muzikanty neopakovatelnou koncertní atmosféru. Repertoár bude sestaven z experimentálních Skálových skladeb a řízené improvizace.

Místo konání: Knihovna města Ostravy, 19:00

Účinkující: Daniel Skála: cimbál, Ivo Morys: klavír, Juraj Bajús: kontrabas

10.11.

Sborový koncert NOTABENE

Místo konání: Šikmý kostel Karviná – Doly, 19:00

Program: sborové skladby Markéty Dvořákové, Olgy Šmídové…

Účinkující: Vokální ansámbl NOTABENE, Daniela Střílková-dirigent

 

14.11.

Musicollage

Koncert nejlepších skladeb akordeonových kurzů

Místo konání: Janáčkova konzervatoř Ostrava, 17:30

Program: skladby vytvořené účastníky kurzů pod vedením lektorů: Gorka Hermosa, Jan Meisl, Pavel Samiec, Anežka Gebauerová, Marcin Jablonski, Wojciech Golec, Vojtěch Drnek, Martin Žurek.

 

16.11.

Hlásko-lásko-zpěvní koncert

Koncert písňových cyklů ostravských skladatelů

Místo konání: Knihovna města Ostravy, 19:00

Program: Jiří Najvar: Písně lásky, Daniel Poledňák: Valašské písně, Jan Grossmann: Dueta na Jiřího Žáčka (Někdo žije kopretinou, Stojí, stojí voli, Několik mudrosloví)

Účinkují: Simona Mrázová – soprán, Johana Černohorská – soprán, Daniel Poledňák – baryton, Alexandr Starý – klavír, Oleksii Gerych – klavír

 

24.11.

Markéta Dvořáková a Ivo Medek:

Věčná slečna Bledá

opera

Místo konání: Kavárna Národní dům (divadlo J. Myrona), 19:00

Program: „Potácíme se mezi snem a skutečností, není zřejmé, kde je tady a kde je tam, a kdo je vlastně Bledá? Divák si odpovědi najde sám, musí ale zapojit fantazii a představivost, protože stejně důležité jako to, co je vidět na jevišti, je i ono skryté za ním. Baví mě vnitřní svět pana Bartoše a vedle něj mimózní Bledá, která prožívá svůj vlastní příběh. Nástrojovým obsazením jsme se s Ivo Medkem snažili co nejvíce přiblížit charakteru šlágrů 30. let.“ říká skladatelka Markéta Dvořáková.

Účinkují: Aneta Podracká Bendová – slečna Bledá, Josef Škarka – pan Bartoš, libreto, Petra Olajcová – flétna, Nikos Engonidis – violoncello, Marcela Kysová – akordeon, Lenka Škrlová – bicí, Dětský sbor Operního studia NDM pod vedením Lenky Živocké, Filip Urban – dirigent, režie – Jiří Nekvasil

 

25.11.

Chata v jezerní kotlině

Autor František Chaloupka se nechal volně inspirovat stejnojmenným románem Jaroslava Foglara. Určujícím momentem čtyřicetiminutové opery pro dva chlapce a čtyři saxofony je přístup k symetrii a kontrastu. Dvě rovnocenná dějství, každé obsahující po jednom nosném tématu, stejně jako prostorové rozmístění aktérů, omezující každého hráče k pohybu ve vlastní linii vpřed či vzad, ukotví celé představení v přísně souměrném rámci. V něm vzniká prostor pro nepravidelné rytmické úseky a důkladné vyčerpání veškerých možných kombinací nástupů hlasů.

Místo konání: galerie Plato Ostrava, 19:00

Účinkující: Dunami ensemble Brno

 

26.11.

Jazzový koncert Treetop

Soudobý komorní jazz. Unikátní složení nevzniklo z potřeby přijít za každou cenu s něčím šokujícím a neotřelým, jde především o přirozené seskupení tří lidí, kteří si hudebně i lidsky rozumí a vzájemná spolupráce je inspiruje. Původní autorský repertoár tria je rozmanitý, pojímá vlivy jazzu, lidové hudby, klasické hudby i kompozičních postupů soudobé hudby. Všichni tři hudebníci jsou spoluhráči v projektech se širokým žánrovým rozpětím a snaží se přinést do hudby tria cokoliv, co jim na současné hudbě připadá zajímavé, a tím zkoumají zvukové možnosti této instrumentace.
Místo konání: Provoz u řeky Ostrava, 19:00

Účinkující: Vojta Drnek: akordeon, Richard Šanda: trombon, Michal Šelep: kontrabas

 

3.12.

Večer ostravských skladatelů

Tradiční festivalový koncert, na kterém zazní skladby nejen renomovaných ostravských skladatelů a členů Tvůrčího centra Ostrava, ale také skladby mladých skladatelů.

Místo konání: Důl Michal Ostrava, 19:00

Účinkující: Alžběta Falcníková: housle, Judita Šprochová: violoncello, Eva Sýkorová: klavír, Petra Olajcová: flétna, Lukáš Kolek: saxofon, Roman Buchal: trubka, Ivo Morys: klavír, Ewa Barciok: violoncello, Jan Garláty: lesní roh, Jan Dvořák: kontrabas, diriguje: Jiří Habart

Přesunout se na začátek