Hudební současnost

Program

Festivalová předehra – Opera TI AMO

 

2. 9. 2022, 19:00 – Janáčkova konzervatoř v Ostravě
Autoři: Ivo Medek, Sára Medková, Vít Zouhar

Opera je „o ženách v různých životních situacích, o proměnách žen, jejich rolí, tužeb, potřeb i objektů jejich zájmů – láska, matka, nástroj, hračka, emancipace i sex. Je to reakce na množství současných zpráv, které reflektují změny ženských postojů a práv a proměny jejich vnímání v okolní společnosti. Ožívají tu paralely Ovidiových Proměn a oživlých legend,“ jak ji charakterizoval jeden z autorů, slovinský režisér Rocc, který v Brně vystudoval operní režii na JAMU.

Účinkují: Isha trio

 

6.10. 

1. Koncert ostravských skladatelů I.

6. 10. 2022, 18:00 – Knihovna města Ostravy / pobočka J. Trnky Mariánské hory

Na koncertě představíme tvorbu ostravských skladatelů.

PROGRAM:

Jan Grossmann: Žalmová kantáta

Jožka Matěj: Informatorium (výběr)

Edvard Schiffauer: Samota pro  flétnu

Pavel Nesit: Léto, píseň pro baryton, housle a akordeon na slova Vojtěcha Martínka 

Daniel Poledňák: Básník, píseň pro baryton, housle a akordeon

Blanka Hosová: Skořápky pro zpěv a klarinet

Daniel Poledňák: Fantasie pro fagot a klavír

Ilja Hurník: Preludia pro klavír op. 9 (výběr)

Milan Báchorek: Třesky plesky, hezky slezsky

Účinkují: Daniel Poledňák: zpěv, Lucie Režná: flétna, Daniela Grygarová: housle, Eva Marie Kořená: soprán, Anežka Gebauerová, Marcela Kysová: akordeon, Markéta Schaffartzik: soprán, Jan Soukup: fagot, Daniel Svoboda: klarinet, Eva Sýkorová: klavír a další

Daniel 

11.10.

2. Art & Light

11. 10. 2022, 18:00 – Trojhalí Karolina Ostrava

Koncert, Zelí-Potkan orchestru, mladých hudebních skladatelů a interpretů soudobé vážné hudby z Plzně. Těleso se věnuje výhradně produkci soudobé experimentální hudby.  

PROGRAM:

Karel Pexidr: Tarantella

Daniel Šimek: Need of

Petr Hájek: quieto…e poi…MOLTO INQUIETO! I. II. III. IV. V. VI.

Ondřej Jírový: Jazzn’t

Markéta Kapustová: Čekání

Pavel Nesit: Splněný sen

Václav Benjamin Špíral: Meditace o křehkosti (6. část z cyklu Manus)

Pavel Samiec: Hodina tance

Přestávka

Václav Benjamin Špíral: Symphony – I. II. III. Meditation/Concerto IV. V. Finale

Účinkují: Zelí-Potkan orchestr, Václav Benjamin Špíral: dirigent, Světelný design: studenti Fakulty umění OSU 

19.10.

3. Mea confessio

19.10. 2022, 19:00 – Kostel sv. Václava Ostrava

Soudobé oratorium s novoliturgickými a staroduchovními texty ostravského skladatele Daniela Skály.

Hlavním námětem oratoria Mea confesio (moje víra) není příběh ani zásadní duchovní text, nýbrž snaha autorů o nalezení podstaty víry v dnešní době. Skladba bude napsána na podkladě libreta, na jehož vzniku se kromě autora hudby bude podílet také divadelník a výtvarník Tomáš Volkmer. Jeho základem budou na jedné straně liturgické křesťanské texty a rituály a na straně druhé staro-duchovní tradice, které předcházely nástupu křesťanství. Kontrast těchto dvou světů přenese posluchače do dnešní duchovně rozkolísané doby, kdy mnozí z nás svou víru ztratili a jsou nuceni ji hledat na vlastní pěst.

Účinkují: Meta extraction ensemble, Canticum Ostrava ansámbl, Jurij Galatěnko: dirigent

 

24.10.

4. Koncert ostravských skladatelů II./BENDA quartet

24.10. 2022, 18:00 – Galerie Plato Bauhaus

PROGRAM:

Petra Šuško: Initio eterno 

Vladimír Studnička: „NA OKO BAROKO“ Preludium a fuga pro smyčcové kvarteto

Rudolf Kubín: Concertino pro smyčcové kvarteto

Miroslav Klega: Concertino pro čtyři smyčcové nástroje

—–Přestávka——

A choť sem ja chudobna: aranžmá Irena Szurmanová

Zbyněk Přecechtěl: Lyrická črta

Eduard Dřízga: Smyčcový kvartet č. 1 ,,Partita“

Účinkují: Benda quartet (Jakub Černohorský: housle, Ondřej Pustějovský: housle, Petr Benda: viola, Tomáš Svozil: violoncello)

5.11.

5. Z pohádky do pohádky

5. 11. 2022, 15:00 – Divadlo loutek Ostrava

Dětský projekt dvou ostravských autorů Pavla Hanouska a Edvarda Schiffauera

PROGRAM:
Pavel Hanousek: Šípková Růženka miniopera
Edvard Schiffauer: Pelemele králika Fialy, Medvídek Pú

Účinkují: Ema Mikesková: hudební nastudování, sólisté sboru Permoník, Petra Olajcová: flétna, Daniela Grygarová, Marie Korpasová, Ewa Barciok a další

 

11.11.

6.Światło i dźwięk

11. 11. 2022, 18:00 – Galerie PLATO Bauhaus

Koncert české a polské současné hudby.

Program:

Przemyslaw Scheller: Consors Paterni Luminis na akordeon, wiolonczelę, harfę, live-electronics i baryton

Petra Šuško: Vně (elektronika, mezzosoprán, klarinet, cello)

Mateusz Ryczek: Hidden lights, 

Markéta Kapustová: Light and Eclipse

Mateusz Ryczek: Cosmic lighthouse

Sylva Stejskalová: Stíny slov

Pavel Nesit: Koncert pro klarinet a ansámbl 

Účinkují: Ewa Barciok: violoncello, Przemyslaw Scheller: elektronika, Sławomir Witkowski: zpěv, Marcela Kysová: akordeon, Daniel Svoboda: klarinet,  Anna  Scheller: harfa, Filip Urban: dirigent a další

 

 

12. a 13.11.

7. Duo Amalgalis (Pl) 12.11. 2022,  17:00 Janáčkova konzervatoř Ostrava

Program: Bogdan Dowlasz: Pezo precioso, Krysztof Olczak: Re-mi-ni-scenza, Maciej Zimka: Sculptures Structures…

 8.  Koncert kurzů Musicollage, 13. 11. 2022,  15:00 – Janáčkova konzervatoř Ostrava

Na koncertě zazní nejlepší skladby vytvořené na skladatelsko-improvizačních kurzech s názvem Musicollage a světové premiéry.

 

16.11.

9. Marek Keprt & Lichtzwang

16. 11. 2022, 18:00 – Slavnostní sál Národního divadlo moravskoslezského (J. Myrona)                                               

PROGRAM:

Slavomír Hořínka (1980, ČR): Trust in Heart (2016-2018)

Helena Tulve (1972, Estonsko): To night travellers, the light… (2009)

Marek Keprt (1974, ČR): Traumes Wirren (2022)

Tatjana Kozlova-Johannes (1977, Estonsko): Through the black hole (2022)

Karen Tanaka (1961, Japonsko): Crystalline (1988)

Santa Ratniece (1977, Lotyšsko): nhó (2021)

Marek Keprt (1974, ČR): až v lehkosnovnost vmízníš (2019/22)  

Účinkují: LICHTZWANG: Jan Přibil: trubka, Jiří Fajkus: violoncello, Marek Keprt: klavír

 

23.11.

10. Licht und Schatten

23. 11. 2022, 18:00 – Janáčkova konzervatoř Ostrava

PROGRAM:

Anna Mikolajková: Hra na vodě (1.Kouř nad louží 2. Pod vodou 3. Prameny) – sólo flétna

 Alan Davis: Sonatina – pro fétnu a cembalo

 Pavel Duda: Invence (Scarlattiho autoportrét) cembalo sólo

Jiří Gemrot: Sonáta pro cembalo

Markéta Dvořáková – Světlo a stín – pro fétnu a cembalo

– skladba napsaná na zakázku festivalu

Markéta Kapustová: Dancing on the floor pro zobcovku a cembalo

Účinkují: Jiří Havrlant: cembalo, Eva Čapková: zobcové flétny

 

 

  

30.11.

 

 

  

4.12.

11. Inner place/ Nikol Bóková trio

30. 11. 2022, 18:00 – Janáčkova konzervatoř Ostrava

Klavíristka Nikol Bóková je známá především jako interpretka klasické hudby.  Svoje první ryze autorské album Inner place, které čerpá z jazzu, klasické hudby, minimalismu a částečně i populární hudby nahrála v klasické sestavě jazzového tria klavír kontrabas bicí ve spolupráci s talentovanými hráči mladé jazzové generace. Album bylo vydáno na českém labelu Animal music a bylo nominováno jako jazzové album roku prestižních cen Anděl.

Nikol Bóková uvede program napříč všemi jejími dosud vydanými alby (Inner Place, Unravel, Prometheus, Elements)

Účinkují: Nikol Bóková: klavír, Martin Kocián: kontrabas, Michal Wierzgoń: bicí

12. Michal Janošík: Vánoční kantáta Noe! Noe! Noe! a Markéta Dvořáková: Minimše, Modlitba, Aleluja I., II.

4. 12. 2022, 15:00 – Kostel Církve československé husitské, Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky

Účinkují: Barbora Jirásková: soprán, klavír, Pavla Slavíková: housle, Marie Korpasová: housle, Jan Niederle: viola, Ewa Barciok: violoncello, Jan Dvořák. kontrabas, Alena Osobová: flétna, Michaela Kadlecová: klavír, vokální ansámbl NOTABENE posílený o mužské hlasy, hudební nastudování a dirigování: Daniela Střílková