Výstavy, umělecké instalace a výtvarné performance

Workshop o komorní tvorbě Františka Emmerta

V podání Štěpána Filípka a Ondreje Olose.

Vloni v květnu by se dožil 80 let jeden z nejvýraznějších českých skladatelů druhé poloviny 20. a počátku 21. století František Gregor Emmert. U této příležitosti vyšla u nakladatelství Českého rozhlasu tiskem Emmertova kompozice 3. Sonáta pro violoncello a klavír „Melody Song“, která je věnována jednomu z Emmertových hudebních přátel Štěpánu Filípkovi. Spolu s Filípkem skladbu premiérově provedl a natočil slovenský klavírista a dirigent Ondrej Olos. Workshopy připravované na rok 2021 právě duem Štěpána Filípka a Ondreje Olose mají za cíl popularizovat Emmertovo komorní dílo mezi nastupující generací českých a slovenských umělců a pokusit se jim tak přiblížit skladebné uvažování autora, jehož dílo se v posledních letech stalo jedním z nejaktuálnějších odkazů české soudobé hudby.

V rámci workshopu proběhne živá interpretace Emmertovy skladby Melody Song, na které budou názorně ukázány autorovy inspirace, i kompoziční techniky. Zároveň bude prezentována Emmertova umělecká cesta. Workshop bude zaměřen také na žánry, se kterými mají oba lektoři Štěpán Filípek a Ondrej Olos autentické zkušenosti – prezentovány budou Emmertovy komorní kompozice, skladby s využitím klavíru a také některé z jeho symfonických a koncertantních skladeb.

Violoncellista a skladatel Štěpán Filípek patří k výrazným českým umělcům. Jeho hra je ceněna pro širokou škálu barev a emocí. Pro svou interpretační všestrannost je častým hostem hudebních festivalů, k vrcholům posledních let patří např. vysoce hodnocený recitál v rámci festivalu Moravský podzim, vystoupení na přehlídce So klingt die Gegenwart! v Berlíně, nebo prestižní koncert pořádaný velvyslanectvím ČR ve Washingtonu. Jeho provedení Šostakovičovy Violoncellové sonáty označila odborná kritika jako „bezchybnou dramatickou jízdu od začátku do konce“. Absolvoval violoncello na Pražské konzervatoři a na Hudební fakultě JAMU. Později vystudoval též kompozici na Konzervatoři Brno. Jako komorní hráč Štěpán Filípek v posledních letech participoval na formování ansámblů Miloslav Ištvan Quartett, Solaris3, Opera Trio a Tango Quartetto Re Campo. Kromě toho dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem na dokumentaci současné tvorby pro violoncello. Mnoho hudebních festivalů pozvalo Štěpána Filípka jako sólistu, komorního hráče, nebo mu uvedlo skladbu: Moravský podzim, Janáček Brno, Forfest, Hudební současnost, Setkávání Nové hudby, So klingt die gegenwart!, Melos-Éthos, Expozice Nové hudby a další. Některé osobnosti světa klasické hudby Filípkovi dedikovaly svá díla – František Emmert, Radomír Ištvan, Jana Vöröšová, David Carpenter, Barry Wan aj. Hraje na mistrovský nástroj zvaný „Imperio“ z dílny brněnského houslaře Jana Husa Bursíka.

Štěpán Filípek – Wikipedie

 

Ondrej Olos, původem slovenský dirigent a klavírista, vystudoval v letech 1998–2003 dirigování na konzervatoři v Žilině a v roce 2008 ukončil studium na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V roce 2006 obdržel cenu Leoše Janáčka za nastudování komorní verze opery Příhody lišky Bystroušky v Komorní opeře JAMU. Pro festival Janáček Brno 2008 nastudoval s posluchači JAMU Janáčkovu Její pastorkyňu v původní verzi z roku 1904. V Janáčkově opeře Národního divadla Brno působí jako korepetitor, asistent dirigenta a od roku 2009 jako dirigent inscenací – např. Evžen Oněgin (Čajkovskij), Macbeth (Verdi), Příhody lišky Bystroušky (Janáček), Netopýr (Strauss), Rusalka (Dvořák), Lazebník sevillský (Rossini), Turandot (Puccini), Alice In Bed (Medek), Tosca (Puccini) ad. Ve Slovenském národním divadle v Bratislavě dirigoval Její pastorkyňu a Věc Makropulos (Janáček), v Košicích Dialogy karmelitek (Poulenc), v dánském Aarhusu Káťu Kabanovou (Janáček). Mimo to je pravidelným hostujícím dirigentem řady českých a slovenských orchestrů – Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu v Bratislavě, Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín ad.

GARANT: Štěpán Filípek
KDE: Knihovna města Ostrava
KDY: 26. 11. 2021, 11:00 – 13:00
CENA: zdarma

Přesunout se na začátek